Jest wiele formalności, których dopełnienie jest niezbędne aby rozpocząć prace nad projektem. Możesz od razu zacząć działać, aby przyspieszyć cały proces i uniknąć niepotrzebnego oczekiwania na odpowiedzi z urzędów, które czasem zdają się ciągnąc w nieskończoność….
1. Prawo lokalne ( WZ lub MPZP )
Jeśli nie takiego planu nie ma, konieczne jest wystąpienie do Urzędu Miasta lub Gminy z wnioskiem o ustalenie Warunków Zabudowy.
To z tych dokumentów dowiesz się m.in. jaka jest dopuszczalna wysokość budynku, długość elewacji, geometria i kąt nachylenia dachu, czy też jaką powierzchnię działki można zabudować.
Ważne! Zarówno do uzyskania wypisu z Miejscowego Planu oraz do wydania decyzji o Warunkach Zabudowy nie musisz być właścicielem działki. Możesz jeszcze przed sformalizowaniem zakupu uzyskać niezbędne informacje o możliwościach zabudowy działki.
2. Mapa zasadnicza
Przydatna będzie mapa w skali 1:500 lub 1:1000 zawierająca obszar obejmujący teren wokół Twojej działki min. 50 m z każdej strony oraz jednocześnie odległość nie mniejszą, niż 3- krotność szerokości frontu działki. Możesz do razu pobrać ją w 2 kopiach, aby oryginał załączyć np. do wniosku o warunki zabudowy, a drugą zostawić na dalsze etapy.
3. Warunki przyłączeniowe
W odpowiedzi uzyskasz informacje o proponowanych trasach przeprowadzenia przyłącza oraz terminach ich realizacji.
Potrzebne wnioski możesz pobrać na stronach www odpowiednich dysponentów sieci w Twojej lokalizacji, będą to na pewno PGNiG, Tauron oraz gminne przedsiębiorstwa wodociągowe. Do wniosku należy dołączyć kopię mapy zasadniczej, o której była mowa w poprzednim punkcie, z zaznaczonym obrysem działki oraz proponowaną lokalizacją szafki z zestawem pomiarowym ( licznikiem).
4. Mapa do celów projektowych
Mapa do celów projektowych tworzona jest na podstawie mapy zasadniczej, jednak zawartość jest rozszerzona o elementy wynikające z zapisów miejscowego planu lub decyzji WZ oraz dokonywana jest aktualizacja i weryfikacja elementów na działce zgodnie ze stanem faktycznym w momencie tworzenia mapy.
Oprócz granic i sąsiednich budynków, na mapie zaznaczone zostanie ukształtowanie terenu oraz klasy gruntu.
5. Opinia geotechniczna
Na podstawie wykonanych odwiertów na działce (zazwyczaj będą to 3 lub 4 odwierty) zostaną określone warunki wodno-gruntowe.
Opracowanie wykonane przez uprawnionego geologa, będzie zawierało niezbędne wytyczne, dla projektanta konstrukcji, aby we właściwy sposób zaprojektować posadowienie oraz układ konstrukcyjny budynku.